Sprawdź swój akumulator

Żywotność akumulatora

Każdemu właścicielowi samochodu prędzej czy później przydarzy się sytuacja, że samochód nie będzie chciał odpalić, bo rozładuje się akumulator. Zazwyczaj dzieje się to w najmniej odpowiednim momencie, kiedy samochód jest nam najbardziej potrzebny.

Możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego problemu dbając o żywotność naszego akumulatora.

Jazda na krótkich odcinkach

Najczęstszym powodem tego, że akumulator odmówi współpracy jest jego permanentne niedoładowanie wynikające z częstej jazdy na krótkich odcinkach. Alternator nie nadąży naładować akumulatora rozładowanego rozruchem silnika. Aby temu zapobiec warto raz na jakiś czas przejechać dłuższy odcinek poza miastem, bądź podłączyć akumulator do prostownika by w pełni go naładować.

Nieprawidłowe działanie alternatora

Inną przyczyną, która skraca żywotność akumulatora jest uszkodzony regulator napięcia ładowania. Ta usterka może powodować, że akumulator nie jest doładowywany lub jest przeładowywany. Przeładowanie powoduje nieodwracalne uszkodzenie ogniw. Taki akumulator będzie nadawał się już tylko do wymiany. Jedynym sposobem by na czas wykryć tą usterkę jest regularne kontrolowanie napięcia ładowania.

Rozładowanie

Całkowite rozładowanie akumulatora, np. w wyniku pozostawionych włączonych świateł, lub zerwania paska klinowego powoduje zasiarczenie elektrod i także uszkadza akumulator w sposób nieodwracalny. Nawet jeśli udało nam się odpalić auto za pomocą kabli czy startera to należy pamiętać, że akumulator trzeba doładować do pełna podczas dłuższej jazdy lub podpinając pod prostownik. Nie daje to jednak gwarancji, że później akumulator będzie działał prawidłowo i ostatecznie może nas czekać wymiana na nowy.

Brudne klemy

Warto także zwrócić uwagę na stan klem akumulatora. Zaśniedziałe i brudne klemy powodują wzrost oporności i niesprawne działanie całego układu co także przyczyni się do skrócenia żywotności akumulatora.

Pogoda

Temperatura tskże ma wpływ na nasz akumulator. Zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska może mu zaszkodzić. W akumulatorach wyposażonych w płynny elektrolit w niskich temperaturach może wystąpić problem wynikający ze zmniejszenia zdolności do przekazywania mocy. Dlatego zaleca się wyjmowanie akumulatora z auta kiedy przewidujemy dłuższy postój bez odpalania w zimnie. Wysokie temperatury mogą za to powodować odparowanie roztworu z akumulatora. Łatwo będzie to zaobserwować, kiedy po otwarciu maski poczujemy znad akumulatora zapach siarki.

Kontrolka na desce

Zapalenie się na desce kontrolki ładowania jest ostatecznym sygnałem, że należy udać się do serwisu w celu dokładnej diagnostyki.

Ile czasu działa akumulator?

Prawidłowo użytkowany i serwisowany akumulator powinien sprawnie pracować ok 4-5 lat. Pod koniec tego okresu warto jednak zwracać na niego szczególną uwagę by uniknąć przykrych niespodzianek.

Sprawdź swój akumulator

W Turbo Żółw Auto Serwis możemy sprawdzić w jakim stanie jest Twój akumulator. Dzięki specjalistycznym testerom sprawdzimy jego żywotność i poziom aktualnego naładowania. Sprawdzimy też instalację elektryczną i działanie alternatora. Taka diagnostyka to zwykle ok 20-30 minut a może nam zaoszczędzić przykrych niespodzianek w najmniej odpowiednim momencie.

W kwietniu w każdą sobotę sprawdzimy stan akumulatora naszych klientów zupełnie za darmo. Zapraszamy!

Regularna cena diagnostyki – 50 zł

Przy zakupie i wymianie akumulatora u nas diagnostyka gratis.

Bądź w kontakcie

Tel. 881 009 000

Tel. 881 000 900

Siedziba

ul. Strużańska 15
Legionowo

Email

warsztat@turbozolw.pl

Pracujemy

Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 18.00

Sobota: 8.00 – 14.00